Sannari
info(at)sannari.fi
y-tunnus 2950652-3
Rekisteriseloste
Toimitusehdot
Yhteystiedot
Uniikit kotimaiset käsintehdyt makrameetyöt. Avaimenperiä, koristeita, seinävaatteita ja muita makramee-tekniikalla tehtyjä tuotteita.
Makrameetekniikalla solmittu seinäkoriste, perhonen.
Korkeus n.35 cm.
Jokainen tuote on uniikki käsintehty, kotimaista käsityötä.
Tekijä: Sanna
Toimitusaika 2-5 vrk.
Pöllö makramea ja merinovillaa. Iso näyttävä seinäkoriste. Korkeus 73 cm ja leveys 35 cm. Uniikki kappale.
Tekijä: Tiina L
Toimitusaika 1-3 päivää (Hinta sis. toimituskulut)
Pöllö makramea ja merinovillaa. Näyttävä seinäkoriste. Korkeus 54 cm ja leveys 31 cm. Uniikki kappale.
Tekijä: Tiina L
Toimitusaika 1-3 päivää (Hinta sis. toimituskulut)
Pöllö makramea ja merinovillaa. Iso näyttävä seinäkoriste. Korkeus 72 cm ja leveys 40 cm. Uniikki kappale.
Tekijä: Tiina L
Toimitusaika 1-3 päivää (Hinta sis. toimituskulut)
Pöllö makramea ja merinovillaa. Näyttävä seinäkoriste. Korkeus 62 cm ja leveys 34 cm. Uniikki kappale.
Tekijä: Tiina L
Toimitusaika 1-3 päivää (Hinta sis. toimituskulut)
Makrameetekniikalla valmistettu seinäkoriste sydämellä.
Koko: korkeus 31 cm, leveys 20cm.
Tekijä: Sanna
Toimitusaika 1-3 päivää.
Makrameetekniikalla valmistettu seinävaate, jossa on sydämenmuotoinen kuvio. Materiaalina on Pauliina kierrätyslankaa, ripustettu luonnonoksaan.
Korkeus n. 22 cm, leveys n. 20 cm.
Tekijä: SaSa
Toimitusaika 2-5 vrk.
Sydänkuviolla oleva seinävaate, joka on valmistettu makrameetekniikalla. Materiaalina käytetty Minimop-kierrätyslankaa, solmittu luonnonoksaan.
Seinävaatteen korkeus n. 25 cm, leveys 13 cm.
Tekijä: SaSa
Toimitusaika 2-5 vrk.
Makramee tai makramee-solmeilu on vanha käsityötekniikka, jolla voi tehdä erilaisia käsitöitä.
Makramee-solmeiluun käytetään mm. puuvillalankoja, helmilankoja, naruja ja nahka- tai muovisuikaleita. Tekniikassa käytetään erilaisia solmuja, joita vaihtelemalla työn ulkonäöstä saadaan koristeellinen. Makramee-työhön voidaan lisätä helmiä, riipuksia jne. Makramee-tekniikan avulla voidaan tehdä muun muassa koruja, avaimenperiä, vöitä ja koristetekstiilejä.
Makramee-solmeilu on saanut alkunsa 1200-luvulla, jolloin arabikäsityöläiset solmivat tekstiilien päiden ylimääräiset langat reunakoristeiksi. Makramee-solmeilu on ollut suosittua merimiesten keskuudessa, jotka käyttivät tekniikkaa esimerkiksi koristeissa ja riippumatoissa.
Sannari
info(at)sannari.fi
y-tunnus 2950652-3
Rekisteriseloste
Toimitusehdot
Yhteystiedot